“Mergând, învăţaţi toate neamurile, botezându-le în numele Tatălui şi al Fiului şi al Sfântului Duh.”

Episcopia Ortodoxă Română a Italiei

Centrul de Pelerinaje Sfinții Apostoli Petru și Pavel

Pelerinaj pe urmele Sfinților din Pistoia

Pistoia este oraș în regiunea Toscana (Italia), dar și capitala provinciei cu același nume, situat la aproximativ 30 km vest și nord de Florența. Pistoia este numit și orașul plantelor ornamentale, renumit pentru piața vastă de flori/plante decorative. Pe de altă parte, este zona cea mai puţin vizitată din întreaga Toscana, deşi atât oraşul, cât şi provincia, merită descoperite. Pieţele sale de flori renumite în Italia, precum şi o moştenire arhitecturală consistentă – probată de elementele de interes din Piazza del Duomo (Palazzo del Comune, Palazzo del Podesta, Baptisteriul) şi Palazzo dei Vescovi, precum şi cele mai bine de 20 de stabilimente religioase din întreaga provincie – dau destule motive pentru a face o scurtă excursie la Pistoia.

Program:

- plecarea spre Pistoia (ora de plecare în funcție de distanța dintre orașul de plecare și Pistoia);

- vizita la Biserica Sf. Bartolomeu, unde se află moaştele Sf. Apostol Bartolomeu, Sf.Mc Simplicius şi alţi sfinţi, închinare și acatist;

- vizită la Muzeul Catedralei din Pistoia;

- vizită la Baptisteriul Catedralei;

- vizită la Catedrala San Zeno unde se află moaştele Sf. Apostol Iacov ruda Domnului, Sf. Zeno şi alţi sfinţi, rugăciune către sfinţi;

- întoarcerea acasă.

 
 
Informații
Centrul de Pelerinaje al Episcopiei 067 197 361
Această adresă de email este protejată contra spambots. Trebuie să activați JavaScript pentru a o vedea.