“Mergând, învăţaţi toate neamurile, botezându-le în numele Tatălui şi al Fiului şi al Sfântului Duh.”

Episcopia Ortodoxă Română a Italiei

Centrul de Pelerinaje Sfinții Apostoli Petru și Pavel

I-a zi - sâmbătă:

Sosire la Roma - Aeroportul International Fiumicino - unde se întâlnește cu ghidul;
 
1. Vizitarea Catacombelor San Sebastiano și a Bisericii San Sebastiano, care în Capella delle Reliquie adăpostește sfinte moaște de la Sf. Ap. Petru și Pavel, Sf. Ap. Andrei, Sf. Mc. Nereu și Achilin, și mulți alții (ora vizitei in functie de sosirea grupului la Fiumicino);
2. Vizită la Biserica San Bartolomeo all’ Isola, cu închinare la sfintele moaște;
3. Pauză de prânz și plimbare prin centrul istoric al Romei (Cartierul Evreiesc, Porticul Octaviei; Teatrul lui Marcel, Circo Massimo etc.);
4. Vizită la biserica Santa Maria în Cosmedin;
5. Popas și prezentare Forumul Roman, Colosseo și Arcul lui Constantin;
6. Vizită la biserica Santi Cosma e Damiano, cu închinare la sfintele moaște;
7. Vizită la biserica Santa Maria Aracoeli și mormântul Sf. Împărătese Elena;
 
19.00 - plecarea (din zona Piazza Venezia) spre Hotel 3*** unde se va lua si cina.
 
a II- a zi- duminică:
 
08.00 Sfânta Liturghie la sediul Episcopiei Ortodoxe Romane a Italiei; închinarea la sfintele moaște adăpostite de paraclisul episcopal: Sf. Ap. Petru și Pavel, Sf. Ap.   Andrei, Sf. Ap. și Ev. Marcu și Luca, Sf. Mir. Maria Magdalena, Sf. Ier. Nicolae, Sf. Ier. Calinic de la Cernica.;
12.00 Agapă;
15.00: Vizită la Catedrala San Paolo Fuori le Mura unde se afla mormantul Sf. Pavel; Vizitarea Catedralei San Pietro din Vatican, care adăpostește moaștele mai multor sfinți ai Bisericii noastre, printre care: Sf. Ap. Simon Zilotul, Sf. Ap. Iuda al lui Tadeu, Sf. Ier. Grigorie de Nazianz, Sf. Ier. Ioan Gura de Aur, Sf. Ier. Grigorie Dialogul, Sf. Ier. Leon cel Mare și mulți alții. În cripta de sub altarul principal se află mormântul care adăpostește moaștele Sf. Ap. Petru;
Plimbare: Castel Sant Angelo, Piazza Navona, zona Lungotevere;
19.00 plecarea de la Roma spre casă
                  
 
Informații
Centrul de Pelerinaje al Episcopiei 067 197 361
Această adresă de email este protejată contra spambots. Trebuie să activați JavaScript pentru a o vedea.