“Mergând, învăţaţi toate neamurile, botezându-le în numele Tatălui şi al Fiului şi al Sfântului Duh.”

Episcopia Ortodoxă Română a Italiei

Centrul de Pelerinaje Sfinții Apostoli Petru și Pavel

Pelerinaj  la Roma - 1 zi

 

Program:
 
9:30 grupul ajunge la Roma în zona Appia Antica unde se intâlneste  cu ghidul;
 
10:00 vizitarea Catacombelor San Sebastiano și a Bisericii San Sebastiano, care în Capella delle Reliquie adăpostește  sfinte  moaște de la Sf. Ap. Petru și Pavel, Sf. Ap. Andrei, Sf. Mc. Nereu și Achilin, și mulți alții;
 
11:30 vizitarea Bisericii Santa Prassede, biserica închinată Sf. Prassede, o sfântă din sec. I care, împreună cu sora ei Sf. Pudenziana și cu tatăl lor Sf. Pudens, i-au slujit Sfântului Apostol Petru. Această biserică adăpostește moaștele celor două sfinte surori, alături de moaștele altor 2300 de mucenici;
 
12:00 vizitarea Bisericii Santa Maria Maggiore, una din cele 4 mari catedrale patriarhale din vechime, cu închinare la sfintele moaște;plimbare pe jos prin centrul istoric al Romei (Circo Massimo, Colosseum, Columna lui Traian, etc.);
 
15:00 vizitarea Catedralei San Pietro din Vatican, care adăpostește moaștele mai multor sfinți ai Bisericii noastre,  printre care: Sf. Ap. Simon Zilotul, Sf. Ap. Iuda al lui Tadeu, Sf. Ier. Grigorie de Nazianz, Sf. Ier. Ioan Gura de Aur, Sf. Ier. Grigorie Dialogul, Sf. Ier. Leon cel Mare și mulți alții. În cripta de sub altarul principal se află mormântul care adăpostește moaștele Sf. Ap. Petru.
 
17:00 vizitarea Catedralei San Paolo Fuori le Mura, unde se află  mormântul Sf. Apostol Pavel;
 
18:45 plecarea spre sediul Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei; închinarea la sfintele moaște adăpostite de paraclisul episcopal: Sf. Ap. Petru și Pavel, Sf. Ap. Andrei, Sf. Ap. și Ev. Marcu și Luca, Sf. Mir. Maria Magdalena, Sf. Ier. Nicolae, Sf. Ier. Calinic de la Cernica.;
 
20:00  plecarea de la sediul Episcopiei spre casă.
 
 
Informații
Centrul de Pelerinaje al Episcopiei 067 197 361
Această adresă de email este protejată contra spambots. Trebuie să activați JavaScript pentru a o vedea.