“Mergând, învăţaţi toate neamurile, botezându-le în numele Tatălui şi al Fiului şi al Sfântului Duh.”

Episcopia Ortodoxă Română a Italiei

Centrul de Pelerinaje Sfinții Apostoli Petru și Pavel

Pelerinaj în colaborare cu International Travel & Congresses Israel

Ziua I: „SPRE ŢARA PROMISA...”

Întâlnire pe aeroport (în funcție de locația grupului/ Milano Malpensa sau Roma Fiumicino), decolare spre Tel-Aviv, cursa….,ora….. .Sosire pe aeroportul Ben Gurion la ora …. , formalităţi vamale; ne indreptam pre Haifa, trecem pe lânga Caesareea și admirăm Apeductul Roman. Haifa al treilea oraş port ca mărime  din Israel este situat în golf, la poalele Muntelui Carmel. Admirăm Templul Cultului Bahai, cu grădinile sale superb terasate, sit Patrimoniu UNESCO şi, încântaţi de atâta frumuseţe, poposim la Mănăstirea Stella Maris (Steaua Mării)-construită peste Peștera Sf. Ilie Tezviteanul. Transfer în nordul tarii, cazare şi cină in Tiberias/Nazareth.

Ziua a II-a:  NAZARETH.....

Mic dejun. Ne închinăm în Biserica Ortodoxă Grecească „Sf. Gabriel”, unde, în altarul mic şi întunecos, se aude susurul Izvorului Sfintei Marii, apoi vizităm Biserica Bunei Vestiri, înălţată pe locul unde Arhanghelul Gabriel a anunţat-o pe Fecioara Maria că va naşte Fiul Domnului. Urcăm pe Muntele Tabor, unde s-a petrecut „Schimbarea la Faţă” a lui Iisus: „chipul îi strălucea ca soarele, iar veşmintele s-au făcut albe precum lumina”.  Plecăm spre Cana Galileei, unde Hristos a făcut prima minune, transformând apa în vin, în casa lui Simon Cananitul. Întoarcere la Marea Galileei unde opțional se poate servi prânzul gustând din peștele „Sfântului Petru”.  Cina și cazare în Tiberias/Nazareth/ hotel 3*.

Ziua a III-a: MAREA GALILEEI...

Dis de dimineață ne îndreptăm spre Nazareth/Tiberias pentru Liturghie. Revenim la Hotel pentru a servi micul dejun. Coborâm spre Marea Galileei, Evanghelia după Matei 14: 24-33 „El i-a zis: Vino. Iar Petru, coborându-se din corabie, a mers pe apă şi a venit către Iisus”. Intrăm la Capernaum, pentru a vizita Casa Sfântului Petru. Ne continuăm traseul spre Tabgha, unde Hristos a înmulţit 5 pâini si 2 peşti ca să ajungă la 5000 de oameni şi apoi poposim pe Muntele Fericirilor, o colină domoală, de  560 m înălţime, în mijlocul câmpiei de unde ochii pot privi la Marea Galileei. Opțional, plimbare cu vaporașul, cost 10 euro/ pers.. Apoi poposim la Kibutz Yardenit, locul Botezului în apele Iordanului. Opţional, ritual de binecuvântare în Iordan, în cămăşi albe şi lungi. Mergând prin Valea Iordanului ne oprim la Mănăstirea Sf. Gherasim. Vizita la Așezământul Romanesc de la Ierusalim. Cină şi cazare in Bethlehem, hotel 4*,situat pe teritoriul Autorității Palestiniene.

Ziua a IV-a, Joi 22 Noiembrie:  BETHLEHEM

După micul dejun,  plecăm spre Bethlehem, locul naşterii lui Iisus,vizităm cu emoţie Biserica Ortodoxă a Naşterii Domnului ( ridicată de Împărăteasa Elena peste peştera în care s-a născut Iisus ), Grota Laptelui si Biserica Pastorilor.  Apoi vizitam Mănăstirea de maici Sf. Teodosie. Ne îndreptăm spre mănăstirea greco-ortodoxa din Pustiul Iudeii,  Sf. Sava. Această mănăstire a luat ființă în sec. V si este considerată a fi printre cele mai vechi din lume, fiind printre puținele lăcașuri cu viața neîntreruptă de rugăciune și cu păstrarea întocmai a tradițiilor sfinte (doar bărbații au acces în incinta mănăstirii). Cina și cazare în Bethlehem.

Ziua a V-a: BETHLEHEM-IERUSALIM

Dis de dimineață Liturghie la una din Bisericile Ortodoxe din Bethlehem. Revenim la Hotel pentru a servi masa de dimineață. Trecem granița și ne îndreptăm spre Ierusalim „oraşul sfânt”. Urcăm Muntele Măslinilor, trecem prin Grădina Ghetsemani, cu măslinii ei bătrâni de sute de ani, locul unde Mântuitorul a fost  vândut, acești măslini fiind poate, martori ai trădării lui Iuda. Vizităm Biserica Tatăl Nostru (unde Iisus i-a învăţat pe ucenicii săi şi unde a fost prins), Biserica Națiunilor şi Biserica Mormântului Maicii Domnului. Apoi privim  către Valea Gedronului, presărată cu mormintele celor care doresc să învieze primii şi admiram Poarta de Aur prin care va intra Mântuitorul la cea de-a doua venire. Intrăm în vechiul oraş prin „Poarta Leilor” una dintre porţile vechi ale cetăţii. Vizităm Scăldătoarea Bethesda, apoi parcurgem pe jos Via Dolorosa – Drumul Crucii, cu cele 14 opriri ale lui Iisus Hristos. Vizităm Biserica Sfintei Învieri, ne închinăm la Sfântul Mormânt,  Golgota, Piatra Ungerii, Capela Arătării lui Hristos. Revenim la Bethlehem/in Ierusalim , cină şi cazare in Ierusalim hotel 4*

Ziua a VI: IERIHON

Mic dejun, intrăm în Ierihon (Autoritatea Palestiniana), cel mai vechi oraş din lume, așezare populată încă din anul 9000 î.Hr.. Vizităm Biserica Dudul lui Zaheu vameșul, apoi ne îndreptăm spre  Aşezământul Românesc din Ierihon. Înainte de a părăsi zona de Autoritate Palestiniana; vizităm Carantania/ Muntele Ispitirii. De aici, plecăm spre Mănăstirea Sf. Gheorghe Hozevitul, unde se află moaștele Sf. Ioan Iacob și Peștera Sf. Ilie Tezviteanul. Ne îndreptăm către Marea Moartă unde facem un scurt popas și ne pemitem câteva momente binemeritate de odihnă și desfătare. Dacă timpul ne permite vizităm și unul dintre Centrele de Produse Cosmetice, faimoase pentru produsele lor din extrase naturale de la Marea Moarta; ne întoarcem la Bethlehem/Ierusalim, cină şi cazare in Ierusalim, hotel 4*

Ziua a VII: IERUSALIM-TEL-AVIV-JAFFO-SPRE CASĂ

Mic dejun. Urcăm pe Muntele Sion şi ne închinăm la Biserica Adormirii Maicii Domnului şi la locul unde, acum mai bine de 2000 de ani, s-a petrecut Cina cea de Taină. Vizităm apoi Mormântul Regelui David şi Zidul Plângerii. înainte de a ne despărți de Ierusalim, vizităm Ein Karem, Patria Sfântului Ioan Botezătorul,tur de Tel Aviv și Jaffo (cu opriri la unele din Biserici(.

Opțional:oprire în drum spre Aeroport, pentru a servi Masa de seară. Cu bagaje de amintiri ne pregătim de călătoria spre casă. Transfer la aeroport; formalitățile de îmbarcare încep cu 3 ore înainte de decolare.

Ziua VIII:

Deja aflați pe Aeroportul Ben Gurion, ne pregătim să  ne îmbarcăm cu cca 4 ore înainte de decolare pentru Zborul de întoarcere la……., decolare de la Tel-Aviv la ora….. și aterizare la …. Ora …. .

Programul poate fi reordonat în funcție de orarul de zbor