“Mergând, învăţaţi toate neamurile, botezându-le în numele Tatălui şi al Fiului şi al Sfântului Duh.”

Episcopia Ortodoxă Română a Italiei

Centrul de Pelerinaje Sfinții Apostoli Petru și Pavel

Pelerinaj în colaborare cu Așezământul Românesc din Ierihon

I zi :Întâlnire la aeroport (Milano Malpensa su Roma Fiumicino) cu 3 ore înainte de zbor. Check- in El Al. Zbor ora…..Sosire la Tel Aviv, Aeroportul Ben Gurion, ora….Transfer de la Aeroportul Ben Gurion , Localitatea LOD (LIDA) Biserica şi mormântul, cu Sf. Moaşte ale Sf. M. Mc. Gheorghe – Purtătorul de biruinţă: Cazare şi cină la Ierihon.

A II- a zi:  Muntele Carantania, pe jos sau cu telecabina (preţ dus-întors 15 usd de pers.), BETHLEHEM: Se vizitează Biserica Naşterii Domnului, osuarul cu Sf. Moaşte ale celor 14.000 de prunci ucişi de Irod. Beith Sahour - Câmpul Păstorilor, Mănăstirea Sf. Teodosie cel Mare, Mănăstirea Sf. Sava cel Sfinţit. Seara, cazare şi cină la Ierihon.

A III- a zi: IERUSALIM –MUNTELE MĂSLINILOR: 1. Mănăstirea Eleon, 2. Locul Înălţării Domnului nostru Iisus Hristos. 3. Biserica Pater Noster, 4. Biserica Dominus Flevit ( Domnul plânge soarta Ierusalimului). 5. Grădina Ghetsimani: Mormântul Maicii Domnului, şi 6. Biserica Naţiunilor (locul unde se află piatra pe care a stat Iisus Hristos în noaptea dinaintea prinderii Sale, rugându-Se pentru tot neamul omenesc. (Vezi Matei 26,39, Marcu 14, 32-50). Drumul Crucii -Via Dolorosa cu cele 14 staţii – finalul Drumului Crucii: Golgotha, Piatra Ungerii, Paraclisul lui Adam, Mormântul Domnului, Biserica Învierii şi Biserica Sf. Împăraţi Constantin şi Elena (locul aflării Sfintei Cruci). Timp liber în Cetatea Veche a Ierusalimului 2 ore pentru cumpărături. Cazare şi cină – Ierihon.

A IV-a zi:TURUL GALILEII: Râul Iordan. Marea Galileii: Tabgha – Înmulţirea celor 5 pâini şi 2 peşti, Pescuirea Minunată, Cetatea Capernaum, Biserica Sf. Apostoli, Muntele Fericirilor.Cazare şi cină Ierihon.

A V-a zi:HOZEVA:Mănăstirea Sf. Gheorghe Hozevitul, Moaştele Sf. Ioan Iacob de la Neamţ, Peştera Sf. Prooroc Ilie Tesviteanul. IERUSALIM: Începe ziua cu Muntele Scopus, de unde se poate admira panorama Ierusalimului, zidurile înconjurătoare, Moscheea lui Omar (construită la anul 632 peste Sfânta Sfintelor/Templul lui Solomon). Muntele Sion: Mormântul lui David, Foişorul Cina cea de Taină, Biserica Adormirii Maicii Domnului, Pogorârea Duhului Sfânt, Biserica Sf. Petru Galicantul ( peştera în care Sf. Ap. Petru şi-a plâns amarul lepădării de Hristos), Cartierul Armenesc. Drumul continuă spre EIN KEREM: Patria Sf. Ioan Botezătorul. 1. Biserica Naşterii Sf. Ioan Botezătorul se află locul unde se afla casa Elisabetei şi a lui Zaharia. 2. Biserica Vizitării (Întâlnirea Maicii Domnului cu Elisabeta), EVEN SAPIR: Peştera în care a vieţuit la pustie, Sf. Ioan Botezătorul timp de 30 de ani, şi de unde, traversând Munţii Iudeii, a coborât pe Valea Iordanului unde şi-a început activitatea de propovăduire mesianică. Cazare şi cină Ierihon.

A VI-a zi:GALILEEA II: Muntele Tabor,  Nazaret (locul în care a locuit Maica Domnului şi pruncul Iisus), Biserica Bunei Vestiri, Izvorul Maicii Domnului), Cana Galileii,  HAIFA: Biserica Stella Maris – peştera în care a vieţuit Sf. Prooroc Ilie Tesviteanul. Grădinile Persane. Cazare şi cină Ierihon.

Opţional: la orele 23:30 deplasare la Sfântul Mormânt pentru Sfânta Liturghie.

A VII-a zi: SF. LITURGHIE- Aşezământul Românesc Ierihon, Ierihon: Biserica Dudul lui Zacheu, Mănăstirea Sf. Gherasim de la Iordan, Locul Original al Botezului, Marea Moartă. Cazare şi cină Ierihon.

A VIII-a zi: Ierusalim,  Cetatea Veche – Sf. Mormânt şi ultimele cumpărături, Aşezământul Românesc din Ierusalim,  Plecare la aeroport ora …. din Ierusalim. Decolare ora …..

 

 

 

 

 

Important!

Pentru organizarea unui pelerinaj în Țara Sfânta vă rugăm să ne contactați cu cel puțin 6 luni înainte

 

 

Informații

Centrul de Pelerinaje al Episcopiei 067 197 361

Această adresă de email este protejată contra spambots. Trebuie să activați JavaScript pentru a o vedea.