“Mergând, învăţaţi toate neamurile, botezându-le în numele Tatălui şi al Fiului şi al Sfântului Duh.”

Episcopia Ortodoxă Română a Italiei

Centrul de Pelerinaje Sfinții Apostoli Petru și Pavel

Sfârșit de săptămână în Grecia- 4 zile

 

Program
 
I-a zi- Check in la Roma Fiumicino, Milano Malpensa sau Bergamo Orio al Serio (în funcție de locația grupului) ora ….. . Zbor ….ora…. Sosire la aeroport în Atena ora …. Plecare spre Mănăstirea Sf. Cuvios Patapie (Lutraki). Pentru a participa la slujba Acatistului Maicii Domnului se va merge fie la Mănăstirea Panaghia Tripiti, fie la Mănăstirea Mega Spileo. Cazare și cină la Rio.
a II-a zi- Mic dejun. Plecare la Patra pentru închinare la sfintele Moaște, crucea și mormântul Sf. Andrei. După aceea se va pleca la Mănăstirea Mega Spileo (sau la Mănăstirea Panaghia Tripiti- în funcție de Mănăstirea care s-a vizitat în prima zi). Plecare apoi spre Pireu, de unde se va lua vaporul pentru Insula Eghina, unde se află moaștele Sf. Ierarh Nectarie. Cină și cazare la Atena.
a III-a zi-  Plecare spre Nea Macri- participare la Sfânta Liturghie la Mănăstirea Sf. Efrem cel Nou. Plecare apoi spre Insula Evia pentru a ne închina la Sfintele Moaște ale Sf. Ioan Rusul și ale Cuviosului David. Cină și cazare în Atena.
a IV-a zi- Mic dejun. Tur al orașului Atena. Plecare spre aeroport. Check in ora … . Zbor … ora … . Sosire la aeroport … ora … .
 
Centrul de Pelerinaje poate asigura: cazare la hotel 3 stele (camera dublă/triplă), demipensiune (mic dejun, cină- neincluse băuturile alcoolice); transport cu autocarul în Grecia,  bilete ferry-boat , ghid local în limba română pe tot parcursul pelerinajului, preot însoțitor, Bilet de avion dus-întors Roma Fiumicino/ Atena/ Roma Fiumicino;  taxe de aeroport; Bagaj de cală 20 kg, bagaj de mână 8 kg
 
 
 
 
Precizări
Programul poate fi reordonat în funcție de orarul de zbor
Sunteți rugați să contactați Centrul de Pelerinaje cu cel puțin 4 luni înainte de data la care doriți pelerinajul în Grecia
 
 
Informații
Centrul de Pelerinaje al Episcopiei 067 197 361
Această adresă de email este protejată contra spambots. Trebuie să activați JavaScript pentru a o vedea.