“Mergând, învăţaţi toate neamurile, botezându-le în numele Tatălui şi al Fiului şi al Sfântului Duh.”

Episcopia Ortodoxă Română a Italiei

Centrul de Pelerinaje Sfinții Apostoli Petru și Pavel

Pelerinaj al parohiilor de la Roma în Țara Sfântă - ianuarie 2015

 

Cu harul Domnului nostru Iisus Hristos și cu binecuvântarea Preasfințitului Siluan, între 12 și 21 ianuarie parohiile „Botezul Domnului” din Monterotondo și „Sfântul Proroc Ilie” din Rignano Flaminio au mers în pelerinaj în Țara Sfântă. Grupul a fost cazat la Așezământul românesc din Ierihon și găzduit de Maica Evghenia și de soborul maicilor care s-au îngrijit în mod exemplar de pelerini. Ghid a fost părintele Roman, care a ajutat pe toți participanții la itinerariul sfânt să intre în atmosfera evenimentelor trăite de Domnul Iisus Hristos cu două mii de ani în urmă. Am participat zilnic la Sf. Liturghie și acest lucru ne-a ajutat mult in înțelegerea mesajului pe care Dumnezeu a dorit să îl transmită fiecăruia dintre noi prezenți aici. Am parcurs tot programul propus de Centrul de pelerinaje al Episcopiei nepercepand deloc oboseala. De multe ori ușile unor așezăminte s-au închis în urma noastră în ultimul moment...

Poate cele mai impresionante momente ale acestui timp sfânt au fost ziua de Bobotează, în care Prea Fericitul Teofil a III-lea a sfințit apele în Iordan, Drumul Crucii pe care cei mai mulți au dorit să îl parcurgă cu lumânarea aprinsă și desculți, și cele două peșteri ale Sfântului Ilie (la Haifa și la Hozeva), unde sfântul a fost hrănit de corbi și a deschis cerurile, rugandu-se ca să poată ploua. Dar, pe lângă locurile sfinte care ne-au schimbat sufletește, am constientizat mai mult apartenența la Biserica Ortodoxă Universală și importanța unității dintre membrii unui grup pentru reușita oricărei lucrări mântuitoare. Harul și minunile interioare nu se pot explica în cuvinte omenești, iar noi suntem prea aproape de eveniment ca să realizăm pe deplin ceea ce s-a întâmplat cu adevărat. Așteptăm, cum spunea maica Nicolaida, să se împlinească a „cincea Evanghelie” în viața noastră în următoarele săptămâni și luni ce vor urma. Este prelungirea pericopelor evanghelice citite în viața noastră concretă. Mulțumim pentru slava lui Dumnezeu ce dorește să se manifeste prin viața noastră și cerem totodată puterea de a ne smeri și jertfi pentru ca aceasta slavă să se împlinească cu fiecare dintre noi.

A consemnat: pr. Ieromonah Ștefan

 

 

Mai multe fotografii găsiți aici