“Mergând, învăţaţi toate neamurile, botezându-le în numele Tatălui şi al Fiului şi al Sfântului Duh.”

Episcopia Ortodoxă Română a Italiei

Centrul de Pelerinaje Sfinții Apostoli Petru și Pavel

Pelerinaj la Locurile Sfinte

 

Israel: ”Pământul” pentru evrei şi “Ţara Sfântă” pentru creştini a fost pentru noi, pelerinii Parohiei Roma - Prima Porta, destinaţia binecuvântată spre care ne-am indreptat paşii timp de 7 zile, în perioada 25 Noiembrie - 2 Decembrie din acest an. Cu ajutorul lui Dumnezeu şi prin mijlocirea Maicii Domnului, 33 de oameni au vazut si inteles că “Dumnezeu este cu noi”, că este “între noi şi pentru noi”. Găzduiţi la Aşezământul românesc de la Ierihon, pelerinii parohiei noastre au mers, şi-au umplut inima si mintea de bucurie şi de amintiri alese la Bethleem, Nazaret, Ierusalim, Galileea, Râul Iordan, la Mânăstirile Sf. Sava cel Sfinţit şi Sf. Teodosie cel Mare, Sf. Gherasim de la Iordan şi Sf. Ioan Iacob Hozevitul, pe Muntele Ispitirii, călcând pe urmele Domnului cu dorinţa sfinţirii şi înnoirii vieţii. Cuvintele sunt neputincioase şi emoţiile sunt unice pentru a tâlcui momentele de Har pe care Domnul ni le-a dăruit.

Mulţumindu-I, nu putem decât rosti: ”Slavă lui Dumnezeu pentru toate!” 

 

A consemnat: pr. Gabriel Ioniţă

 

 

Mai multe fotografii găsiți aici