“Mergând, învăţaţi toate neamurile, botezându-le în numele Tatălui şi al Fiului şi al Sfântului Duh.”

Episcopia Ortodoxă Română a Italiei

Centrul de Pelerinaje Sfinții Apostoli Petru și Pavel

Pelerinaj la Amalfi și Salerno

 

Cu ajutorul lui Dumnezeu, marți, 2 iunie, credincioșii parohiilor „Sf. Ap. Matei” din Salerno și “Sf. Cuv. Teodora din Alexandria” din Sala Consilina s-au bucurat împreună de un frumos pelerinaj la Amalfi și Salerno, închinându-se în comuniune la moaștele Sf. Ap. Andrei, ocrotitorul României, păstrate în catedrala de la  Amalfi, și ale Sf. Ap. Matei, aflate în catedrala arhiepiscopală din Salerno. S-a alăturat călătoriei duhovnicești și împreună rugăciunii și un grup de credincioși de la Parohia „Sf. și Dreptul Simeon și Sf. Prorociță Ana” din Pescara, însoțiți de părintele Alin Iarca. Și astfel, străvechea catedrală din Amalfi a fost trezită din amorțire de cântările credincioșilor ortodocși români, Troparul și Imnul Acatist ale Sfântului Andrei și celelalte cântări răsunând armonios în dulcele stil bizantin printre coloanele de piatră ce străjuiesc moaștele Întâiului chemat la apostolie.

Sfinților Apostoli, rugați-vă lui Dumnezeu pentru noi!

A consemnat: Pr. Bogdan Filip

 

 

Mai multe fotografii găsiți aici