“Mergând, învăţaţi toate neamurile, botezându-le în numele Tatălui şi al Fiului şi al Sfântului Duh.”

Episcopia Ortodoxă Română a Italiei

Centrul de Pelerinaje Sfinții Apostoli Petru și Pavel

Pelerinaj Grecia 2014, Parohia 'Sf. Prooroc Zaharia' - Monfalcone

 

 

Din mila lui Dumnezeu, în perioada 19-23 mai 2014, Parohia 'Sf. Prooroc Zaharia' din Monfalcone a organizat un pelerinaj în Grecia, având ca principal obiectiv vizitarea și închinarea la moaștele unor mari sfinți, făcători de minuni.

Astfel, în data de 20 mai, ne-am închinat moaștelor Sf. Mucenic Efrem cel nou din Nea Makri, apoi am fost la Sf. Ioan Rusul Mărturisitorul din localitatea Nea Procopie, în insula Evvia. În continuare, am mers la Sf. David, copilul Inainte-mergătorului, din zona Rovies. Am ajuns în mănăstirea Macrimali, unde ne-am închinat icoanei făcătoare de minuni a Maicii Domnului și capului Sf. Ierarh Parthenie, sfânt din secolul al IV-lea.

În data de 21 mai, am slujit la biserica 'Sf. Constantin și Elena' din cartierul Glifada împreună cu mitropolitul Pavel și un sobor de preoți. După slujba, am plecat în Eghina, unde am rămas toată după amiaza, rugându-ne la Sf. Nectarie, lângă racla cu sfintele Sale moaște.

În ziua de 22 mai, am fost la mănăstirea Sf. Patapie, închinându-ne la sfintele sale moaște, în Lutrachi. Acest mare sfânt a trăit în sec. al IV-lea, iar moaștele sale au fost aduse în peșteră în sec. al XV-lea.

Am plecat apoi la moaștele Sf. Apostol Andrei, în Patras, unde am săvârșit acatistul. Ultima locație vizitata a fost mănăstirea  Mega Spileo (marea peșteră), cea mai veche mănăstire de pe teritoriul Greciei. Aici ne-am închinat icoanei Maicii Domnului hrănitoare de prunc, realizată in anul 40 din mastică și ceară de către Sf. Evanghelist Luca. Tot la această mănăstire se află un număr destul de mare de sfinte moaște, dintre care amintim: capul și mâna Sfintei Eufrosina, păstoriţa care a găsit icoana în peșteră, capul Sfintei Varvara, mâna stângă a Sfântului Haralambie, mâinile Sfinților Teodori, lemn din Sf. Cruce, părți din moaștele Sfinților: Policarp al Smirnei, Ignatie Teoforul, Partenie, Trifon, Vlasie, Procopie, Paraschevi, Gheorghe cel nou, Nicolae cel tânăr, Ioan cel Milostiv, precum și capetele ctitorilor mănăstirii. În muzeu am remarcat un manuscris din sec. al IX-lea și o cruce din aur în filigran, din anul 1600, la care s-a lucrat 11 ani.

Mulțumim Domnului pentru binecuvântarea dăruită și nădăjduim ca astfel de pelerinaje să devină o tradiție pentru îmbogățirea duhovnicească a credincioșilor noștri.

Hristos a înviat!

Pr. Ilie Daniel

 

Mai multe fotografii găsiți aici