“Mergând, învăţaţi toate neamurile, botezându-le în numele Tatălui şi al Fiului şi al Sfântului Duh.”

Episcopia Ortodoxă Română a Italiei

Centrul de Pelerinaje Sfinții Apostoli Petru și Pavel

Parohia Sfânta Cuvioasă Parascheva - Torino 1 în pelerinaj în Țara Sfântă

 

Cu ajutorul Domnului și cu binecuvântarea Preasfințitului Siluan, un grup de 40 de pelerini de la Parohia Sfânta Parascheva – Torino 1 au participat la un pelerinaj în Țara Sfântă în perioada 24-31 ianuarie 2020.

Unii erau pentru prima dată într-un pelerinaj în Țara Sfântă , alții pentru a doua sau a treia oară însă toți eram emoționați și bucuroși foarte căci aveam să călcăm pe urmele pașilor Domnului nostru Iisus Hristos .

Ne-am pregătit documentele, bagajele și toate cele necesare călătoriei dar mai ales ne-am pregătit suflete pentru acest pelerinaj și ne-am umplut inimile cu nume și rugăciuni de rostit acolo unde Hristos a spus : „Cereți, și vi se va da !” (Mat. 7:7).  În prima zi, datorită timpului scurt rămas la dispoziție, am vizitat doar Biserica Sfântului Gheorghe din orașul Lida unde ne-am închinat la mormântul Sfântului Gheorghe însă din ziua următoare obiectivele vizitate au fost așa de multe încât seara trebuia să facem un pic de efort pentru a ne aminti toate locurile vizitate. Am vizitat și ne-am închinat la locurile care au legătură directă cu Domnul nostru Iisus Hristos precum și alte locuri binecuvântate de Dumnezeu cum ar fi Mormântul Maicii Domnului sau  Mănăstirea Sfântul Gheorghe din Hozeva cu moaștele Sfântului Ioan Iacob Românul de la Hozeva  ș.a.

Am avut bucuria de a participa la Slujba Sfintei Liturghii la Mormântul Sfânt  iar o parte dintre pelerinii noștri s-au  împărtășit aici cu Trupul și Sângele Domnului nostru Iisus Hristos.

E greu de explicat bucuria pe care am trăit-o în acele locuri  însă cu siguranță toți cei care am pășit în Locurile Sfinte vrem să le revedem cât mai curând iar acest lucru îl dorim tuturor acelora care nu au avut încă ocazia unui pelerinaj în Israel.

Mulțumim lui Dumnezeu și Maicii Domnului care ne-au păzit de toată reaua întâmplare, mulțumim Centrului de Pelerinaj al Episcopiei noastre, mulțumim ghidului nostru părintele Roman, șoferului Mustafa – Nectarie, maicii Evghenia cu toată obștea de la Așezământul Românesc de la Ierihon și nu în ultimul rând mulțumim părintelui paroh Gheorghe Vasilescu, părintelui Cristian Vasilescu și doamnei preotese Ioana pentru tot sprijinul acordat .

Dacă Ierusalimul pământesc l-am văzut acum îl rugăm pe Dumnezeu să ne ajute să câștigăm Ierusalimul cel ceresc unde să ne întâlnim cu toții în veșnicie !

 

A consemnat diacon Ovidiu Cucoș .