“Mergând, învăţaţi toate neamurile, botezându-le în numele Tatălui şi al Fiului şi al Sfântului Duh.”

Episcopia Ortodoxă Română a Italiei

Centrul de Pelerinaje Sfinții Apostoli Petru și Pavel

Credincioși din Ciriè, Chivasso și Torino în pelerinaj la Bari și Roma

 

O parte dintre credincioșii parohiilor din Ciriè, Chivasso și Torino au mers, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, în perioada 5-7 decembrie în pelerinaj la Bari și Roma.

Vineri, 6 decembrie, pelerinii au participat la Sfânta Liturghie săvârșită în Parohia "Sfânta Treime" – Bari, după care au mers în procesiune pe străzile orașului până la «Basilica San Nicola». “Am cântat câteva tropare și cântece specifice acestui moment, apoi am intrat în cripta unde se află moaștele Sfântului Ierarh Nicolae. Acolo am oficiat Slujba Acatistului, timp în care pelerinii s-au închinat. A fost un moment deosebit. Organizez acest pelerinaj din anul 2000, când eram ipodiacon, dar mereu este o experiență unică. Bucuria duhovnicească pe care Sfântul Nicolae ne-o oferă, ne face de fiecare dată să ne reîntoarcem spre a-i mulțumi”, a spus pr. Nicolae Vasilescu, de la Parohia “Sfântul Gheorghe de la Cernica” – Chivasso.

Sâmbătă, pelerinii au vizitat Cetatea Eternă. Primul popas duhovnicesc l-au făcut la sediul Centrului Eparhial de la Roma, după care au vizitat «Basilica di Santa Croce in Gerusalemme», «Basilica di San Giovanni in Laterano», «Scala Santa», Colosseumul, Columna lui Traian și alte câteva obiective turistice.

Pr. Ioan Haba