“Mergând, învăţaţi toate neamurile, botezându-le în numele Tatălui şi al Fiului şi al Sfântului Duh.”

Episcopia Ortodoxă Română a Italiei

Centrul de Pelerinaje Sfinții Apostoli Petru și Pavel

Tineri Nepsis pe urmele Sfinților din Calabria

 

În perioada 31 octombrie – 3 noiembrie 2019, copii și tineri de la Centrul Eparhial, din Roma și împrejurimi, tineri care fac parte din frăția Nepsis, au fost într-un pelerinaj pe urmele Sfinților din Calabria.

În acest pelerinaj, ghidați de părintele stareț Iustin de la Mănăstirea „Sfântul Ioan Secerătorul” din localitatea Bivongi, am reușit să vizităm multe locașuri sfinte ale Calabriei bizantine. Dintre minunatele locuri vizitate, ne-au rămas in inimă peștera de la Monte Stella - peștera Sihaștrilor, acolo unde tinerii si copiii au înfrumusețat slujba Vecerniei cu glasurile lor îngerești; La Catolica (catolicono), locul unde părinții care se nevoiau în aceste locuri se întâlneau duminica și la praznice la Liturghie; Biserica Vechii Mănăstiri Sf. Ioan Theristis din Stilo, acolo unde ne-am închinat la moaștele Sfântului Ioan și a Cuvioșilor Părinți Nicolae și Ambrozie.

Într-o drumeție făcută în munții Calabriei, am vizitat cea mai mare cascadă din Italia meridională, Cascada del Marmarico, absorbind liniștea și pacea naturii, trăind frumusețea ei, copiii putând să se bucure de natura pe care ne-a lăsat-o Domnul, prin jocuri și cântece.

Un moment deosebit al pelerinajului nostru a fost întâlnirea cu Preasfințitul Părinte Arhiereu-Vicar Atanasie de Bogdania, care a adresat un cuvânt de binecuvântare copiilor și tinerilor și i-a îndemnat să deprindă cât mai multe lucruri folositoare din acest pelerinaj pe urmele Sfinților italo-greci din Calabria.

Punctul culminant al pelerinajului s-a desfășurat la Mănăstirea „Sf. Ioan Secerătorul” din Bivongi, care a fost construită în secolul XI de către Cuvioșii Părinți care s-au nevoit în peșterile din Valea Stilarului, Mănăstire care, din anul 2008, se află sub oblăduirea Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, stareț fiind Pr. Ieromonah Iustin.

Aici am trăit momente deosebite, tinerii participând la Vecernie și la Dumnezeiasca Liturghie, dând răspunsurile la strană cu glasurile lor curate și armonioase.

Harul rugăciunii părinților de demult a fost simțit de noi, pelerinii, în toată incinta Mănăstirii, dar mai ales în peștera în care Cuviosul Ioan Secerătorul (Theristis) se ruga noaptea, nevoindu-se într-o formă cu totul deosebită, stând în apă rece până la brâu.

Nu au lipsit din pelerinaj momente în care tinerii au avut bucuria să sune liber clopotul și să bată toaca Mănăstirii, să cânte și să se bucure de aceste locuri care se păstrează intacte, curate, departe de zgomotul lumii...

Mulțumim Bunului Dumnezeu pentru buna desfășurare a Pelerinajului și, totodată, aducem mulțumiri tinerilor animatori care au depus un efort deosebit pentru ca cei prezenți să poată să se bucure în liniște și în siguranță de aceste momente de har.

Slavă Domnului pentru toate!

 

Au consemnat: tinerii pelerini Mihai Răzvan Duca și Gabriel Dinu