“Mergând, învăţaţi toate neamurile, botezându-le în numele Tatălui şi al Fiului şi al Sfântului Duh.”

Episcopia Ortodoxă Română a Italiei

Centrul de Pelerinaje Sfinții Apostoli Petru și Pavel

PELERINAJ LA SFÂNTUL NICOLAE LA BARI

 

An de an, Sfântul Nicolae ne așteaptă iar și iar. Drumul de la Roma pare lung, dar trece repede, mai facem o pauză, mai se doarme câte un pic și trece repede noaptea. 

Dimineața ajungem la biserica noastră de la Bari unde ca de fiecare dată părintele Mihai ne așteaptă cu bucurie. Participăm la Sfânta Liturghie iar apoi plecăm în procesiune spre biserica care adăpostește moaștele Sfântului Nicolae. Fiecare merge cu bucurie spre Sfântul Nicolae, unii își lasă problemele și durerile să le rezolve cum știe mai bine Sfântul, pe când alții vin să-i mulțumească  pentru ceea ce sfântul deja le-a împlinit.

Bucuria trăită de fiecare e unică. Sfântul Nicolae n-a încetat niciodată să fie aproape de cei împovărați si osteniți.

 

Plecăm cu nădejdea că vom reveni, dar știm că Sfântul Nicolae pe cei ce au nevoie ii sprijină mereu.

A consemnat un pelerin