“Mergând, învăţaţi toate neamurile, botezându-le în numele Tatălui şi al Fiului şi al Sfântului Duh.”

Episcopia Ortodoxă Română a Italiei

Centrul de Pelerinaje Sfinții Apostoli Petru și Pavel

Pelerinaj în Țara Sfântǎ, a parohiei din Lodi

 

Cu  binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Siluan, Parohia Ortodoxă Română “Sfinții Trei Ierarhi” din Lodi, a organizat al patrulea pelerinaj in Țara Sfântă, cu un grup de 51 de persoane, în perioada 21-28 Februarie 2019.

Am dedicat primele zile Ierusalimului iubit și împrejurimilor, pe urmele Mântuitorului, ale Apostolilor, ale Maicii Domnului și ale Înaintergătorului. Am contemplat și noi în duh, pe Muntele Eleon, Înălțarea Domnului alături de Maica Sfânta, am prohodit la Mormântul Maicii Domnului, ne-am închinat la locul Înălțării la cer a Mântuitorului, pentru ca apoi, în Grădina Ghetsimani, să ne rugăm în biserica Tatăl Nostru și în Biserica Națiunilor, loc în care adesea Fiul lui Dumnezeu se retrăgea în rugăciune.

Locul nașterii Înaintemergătorului Ioan, în Ein Karem, a fost un alt popas duhovnicesc care ne amintește de iubirea și minunile lui Dumnezeu.

Mai apoi, am coborât în pustiul cel mai dinăuntru al Iudeei, pe Valea Chedeonului sau Valea Judecății, unde a viețuit Sfântul Sava cel Sfințit și unde a lăsat o Mânăstire de călugări cu reguli aspre. Am găsit, mai apoi, peștera magilor, unde azi odihnesc mame de mari sfinți ai primelor secole, ce au viețuit pe această vale pustie. Azi aici este manastirea Sfântului Teodosie cel Mare.

Tot între Ierusalim și Betleem, două orașe destul de apropiate, ne-am închinat în Biserica Păstorilor, locul unde au poposit păstorii în drumul lor după Steaua ce-i ducea la Peștera Minunată din Betleem. La Betleem am intrat în Grota Laptelui, un loc de odihnă pentru Maica Sfântă și Pruncul Său, în fuga lor spre Egipt. Apoi, am ajuns la Peștera Nașterii, loc plin de bucurie și binecuvântare.

Sâmbătă seara, am participat la Sfânta Liturghie la Mormântul Sfânt, unde sute de credincioși au intonat Tatăl nostru în limba română și s-au împărtășit cu bucurie deplină.

Duminica a fost scăldată de soare pe malul Iordanului și apoi, al Mării Moarte, spre seară fiind încântați de ciripitul și clopotele mănăstirii Sfântului Gherasim de la Iordan, un iubitor al animalelor.

 

Ne-am îndreptat, apoi, spre nordul Țării Sfinte, unde curge lapte și miere într-adevăr, pe Taborul Schimbării la Față a Mântuitorului, pe Muntele Fericirilor și a înmulțirii pâinilor, admirând totodată Podișul Golan, atât de frumos lucrat de agricultorii locali și mângâiat de soare și ploi la vreme din cer.

La malul Mării Galileei, am atins stânca pescuirii minunate, de pe care Sfântul Petru și-a aruncat cu nădejde mrejele, la îndemnul Mântuitorului Cel Înviat.

Nazaretul ne-a primit și pe noi în marea biserică ce se afla pe locul casei copilăriei lui Iisus și alături de atelierul de tâmplărie al dreptului Iosif.

Cana Galileii a fost un alt popas duhovnicesc, unde ne-am umplut sufletul de bucuria de odinioară a nuntașilor binecuvântați de prezența Mântuitorului și a Maicii Sale.

De aici am plecat spre Haifa, oraș port la Marea Mediterană, unde peisajul de Rai se deschide in fata ochilor privind spre mare, dar unde are sălaș, parcă sfidând sfințenia locului, secta Bahai, cu templul și grădinile lor ce depășesc perfecțiunea.

Ultima zi ne-a purtat pe urmele Sfântului Ioan Iacob, în Hozeva, unde rugăciunile către sfântul nu se opresc, grupurile de credincioși români intonând continuu acatistul sfântului.

Pelerinajul nostru s-a încheiat pe Drumul Durerii, sub un cer care plângea peste noi cu o ploaie binecuvântată, apoi am poposit la piatra ungerii în Biserica Sfântului Mormânt.

În drumul nostru spre aeroport am poposit la Lida, la mormântul Sfântului Gheorghe biruitorul.

Mulțumim pelerinilor pentru ajutorul dat Mănăstirii de la Ierihon și pentru bucuria și căldura cu care s-au însoțit în zilele acestea iar Domnului dăm slavă pentru toate!  

 

                                                                   A consemnat psa Simona C.