Pelerinaj BOLZANO – GRECIA: Itinerarii duhovniceşti pe potecile credinţei

IMG 20240624 WA0066   dimensioni grandi

 Parohia Ortodoxǎ Românǎ “ Izvorul Tǎmǎduirii “ din Bolzano, cu binecuvântarea PS Siluan, ȋn colaborare cu Centrul de pelerinaje al Episcopie noastre, a realizat un pelerinaj ȋn Grecia, perioada 17-22 iunie 2024,  având ca şi ghid pe d.na preoteasǎ Carmen Voicescu.

Punctul de plecare a celor 48 de pelerini din parohia noastrǎ a fost insula Corfu, unde am vizitat Mǎnǎstirea Adormirii Maicii Domnului şi ne-am ȋnchinat icoanei fǎcǎtoarei de minuni. Traseul nostru duhovnicesc a continuat la mai multe mǎnǎstiri, unde am avut ocazia sǎ ne ȋnchinǎm Sf. Marei Mucenițe Paraschevì, Sf. Mc. Pantelimon, Sf. Mc. Teodora a Bizanţului. Am ajuns ȋn complexul Mǎnǎstiresc Meteora vizitând alte 2 mǎnǎstiri, rugându-ne Sfinţilor Teofan şi Nectarie, Sf. Haralambie, Efrem Sirul, Sf. Dionisie,  poposind totodată şi la un fragment din Sf. Cruce.

Drumul a continuat la Tesalonic, unde ne-am ȋnchinat sfinţilor Ap. Bartolomeu, Andrei, Filip, Sf. Vasile cel Mare, Sf. Ana ( mama Maicii Domnului ), Sf. Grigore Palama, Sf. Cuv. David, Sf. Paisie Aghioritul, Sf. Luca Medicul din Crimeea şi alţii.

Am participat la 2 Sfinte Liturghii, unde credincioșii noştri s-au Împǎrtǎşit : la Sf. Ierarh Spiridon mare fǎcǎtor de minuni şi Sf. Mare Mc. Dimitrie Izvorâtorul de Mir.

Mulţumim Domnului pentru aceastǎ binecuvântare care ne-a transpus ȋntr-o lume a sacrului, putând “ atinge “ fizic locurile ȋn care au trăit marii sfinţi ai Ortodoxiei noastre.

Preot Lucian Milasan,

BOLZANO