Pe urmele Sfinţilor din Grecia – parohia Treviso

 72c6b1d1 97da 4e69 8677 af19c650a838   dimensioni medie

Prin grija părintelui nostru Kociorva Marius, preot paroh  al parohiei “Sfinții doctori fără de arginți Cosma și Damian” – Treviso în  anul omagial al pastorației și îngrijirii bolnavilor și în anul comemorativ al tuturor sfinților tămăduitori  fără de arginți a fost organizat un pelerinaj.

In prima zi a pelerinajului nostru am participat la Sfânta Liturghie la Mănăstirea Bunavestire din orășelul Nea Makri. La această mănăstire de maici, în biserica principală (Katolikon), în partea dreaptă se află moaștele întregi ale Sfântului Cuvios Efrem cel Nou (5 Mai).

Sfântul Efrem cel Nou - Marele Mucenic din Nea Makri - este un Mare Sfânt (descoperit recent) al Bisericii Ortodoxe, care este cunoscut în toată lumea atât pentru marea sa putere făcătoare de minuni, cât și pentru rapiditatea ajutorului său, fiind supranumit "Grabnic Ajutător în toate nevoile". Sfântul Efrem cel Nou mai este recunoscut și ca SALVATOR al celor DEZNĂDĂJDUIȚI și ca OCROTITOR al celor DEPENDENȚI de DROGURI.

Sfântul Efrem cel Nou a trăit în secolul al XV-lea în Grecia. A viețuit ca monah la Mănăstirea Buneivestiri a Preasfintei Născătoare de Dumnezeu de pe Colina Neprihăniților de la Nea Makri din Attica, Grecia. După ce a trăit 27 de ani în nevoința călugărească aspră, mănăstirea de pe Colina Neprihăniților a fost cotropită de otomani. Turcii au ucis monahii prin decapitare, iar pe Sfântul Efrem cel Nou l-au făcut rob și l-au torturat în felurite chipuri, de nenumărate ori, timp de 8 luni. La sfârșit, turcii l-au atârnat cu capul în jos într-un copac bătrân, i-au străpuns trupul cu multe cuie - din acelea cu care a fost răstignit Domnul nostru Iisus Hristos pe Cruce, apoi i-au înfipt în pântece un tăciune aprins. Astfel și-a dat sufletul în mâinile Domnului, la data de 5 mai 1426.

Vreme de 500 de ani nu a știut nimeni de acest Mare Mucenic din Nea Makri, până pe 3 ianuarie 1950, când Sfintele sale Moaște – care sunt înmiresmate și pline de har – au fost descoperite prin revelație de monahia Macaria, stareța Mănăstirii Buneivestiri a Preasfintei Născătoare de Dumnezeu de pe Colina Neprihăniților (până la cotropirea ei de către turci, această mănăstire era de călugări, iar din secolul al XX-lea – când a fost restaurată – este de maici).

După descoperirea Sfintelor sale Moaște, Sfântul Efrem cel Nou - Marele Mucenic din Nea Makri - s-a arătat de nenumărate ori stareței Macaria, altor maici și multor creștini (mulți dintre ei nu știau nimic despre Sfântul Efrem cel Nou), fie sub chipul unui nevoitor cu fața brăzdată de multe osteneli, fie purtând veșminte preoțești, fie ca un călugăr, mărturisind: “Mă numesc Efrem!” și relatându-le viața sa și chinurile și torturile la care a fost supus pentru mărturisirea dreptei Credințe Ortodoxe. Celor mai mulți, imediat după arătare, Sfântul Efrem cel Nou le-a rezolvat problemele: pe unii i-a vindecat de boli incurabile, altora le-a întărit credința, pe alții i-a izbăvit de primejdii sau de foc, pe mulți deznădăjduiți i-a mângâiat.

Pe urma ne-am inchinat in Manastirea Pantocrator  de pe Colina Neprihanitilor, numita a Achimitilor

( Neadormitilor ), cu 8 sfinte altare, cu sfintele moaste a celor 179 Cuviosi Mucenici, omorati in NOAPTEA DE INVIERE, locul unde a fost martirizat si Sfantul EfFREM CEL NOU si unde se gaseste mormantul Maicii Macaria. Tot in aceasta zi am vizitat Catedrala Mitropolitana din CENTRUL ATENEI inchinata Bunei Vestiri. In interiorul bisericii se afla racla de argint cu  moastele Sfintei Filoteea ( aceasta sfanta este renumita pentru osteneala ei de a rascumpara, cu bani, pe femeile grecoaice luate drept sclave in haremurile turcilor) si racla cu moastele Sfantului Grigorie al V- lea, Patriarh al Constantinopolului (a fost spanzurat in anul 1821, la ordinul sultanului otoman Mahmud al II-lea, trupul sfantului fiind mai apoi aruncat in apele Bosfor-ului. Sfantul a fost omorat pentru aprobarea lui asupra Revoltei Grecesti din ziua de 25 martie, revolta ce a dus la Razboiul National de Independenta. Trupul sfantului a fost luat de marinarii greci, care aveau barcile trase in Bosfor, si dus in Atena), precum si o bucata din lantul cu care a fost incatusat Sfantul Apostol Pavel.

A DOUA ZI , ne-am îndreptat spre Portul Pireas (Pireu) de lângă capitala Greciei, Atena, de unde am luat feryboat-ul spre Insula Eghina pentru a merge la Mănăstirea Sf. Ier. Nectarie de Eghina (9 Noiembrie), care adăpostește moaștele acestui sfânt mare vindecător de cancer și de alte boli. Ne-am închinat la moaștele din cele doua Biserici, mormântul și chilia sfântului.  În acest timp, am rostit impreuna Acatistul Sfantul Nectarie, am facut sa rasune in Biserica mare  Troparul Invierii Domnului si ne-am bucurat foarte mult să auzim bătăile toiagului sau a inimii sfântului de la mormântul său. Am pasit in Manastirea Sfiitei Ecaterina, unde se gasesc particele din moastele Sfintei Mari Mucenite si o icoana minunata a Sfantului Ierarh Spiridon.

După amiază am vizitat Mănăstirea Sf. Cuvios Porfirie Kavsokalivitul (2 Decembrie), canonizat recent de Patriarhia Ecumenică, unde ne-am închinat în chilia și la lucrurile sale personale, epitrahilul și Icoana Maicii Domnului.

Următoarea mănăstire pe care am vizitat-o a fost Manastirea Makrymallis  care adaposteste Icoana facatoare de minuni a Maicii Domnului, Capul Sfântului Ier. Partenie (7 Februarie), Episcopul Lampsacului, Capul Sfintei Mucenite Paraschevi.

A TREIA ZI, am participat la Sfanta Liturghie, am rostit impreuna Acatistul  in Biserica Sfantului Ioan Rusu

( 27 mai ) din localitatea Nea Prokopi, Insula Evia si ne-am inchinat la cinstitele lui moaste facatoare de minuni, apoi ne-am îndreptat spre Mănăstirea Sf. Cuv. David (1 Noiembrie), copilul Înaintemergătorului, unde am putut săruta capul sfântului și ne-am închinat la mormântul Cuv. Iacob Tsalikis, unul din cei mai mari duhovnici ai Greciei, izgonitorul demonilor si tamaduitorul bolilor psihice.

Am părăsit Insula Evia și în drumul nostru spre Thessalonic, am trecut pe la Mănăstirea Kato-Xenia, adică Străina de Jos, care adăpostește o Icoană Făcătoare de minuni a Maicii Domnului, numită Străina, deoarece venea dintr-un loc străin, de unde vine și numele mănăstirii, dar și la o parte din Brâul Maicii Domnului, făcut din păr de cămilă și, alături de Cinstitul ei Acoperământ, constituie singura amintire prețioasă ce se păstrează din viața ei pământească. De-a lungul vremii, Brâul Maicii Domnului a vindecat nenumărați bolnavi, în special pe cei ținuți de boala cancerului, și a ajutat să nască mulțime de femei care nu puteau avea copii. Tămăduirea acestora s-a produs prin purtarea în jurul brâului a unei "panglici" care a fost atinsă de racla în care se păstrează Brâul Maicii Domnului.

A PATRA ZI, am vizitat localitatea KALAMPAKA care se află în marginea de vest a câmpului thesalian unde încep primele ridicături ale şirului muntos Pindu, sub uriaşele stânci ale Meteorei. Este un oraş vechi, ridicat încă î.Hr . Având diferite denumiri, distrus de romani, reconstruit, ocupat de turci, ajunge în zilele noastre la o stare înfloritoare, când e vizitat de toţi cei care vin să se minuneze de stâncile verticale şi grozav de înalte.

Meteora este în totalitate pământ sfânt, loc sfânt şi păzit de Dumnezeu, pentru că aici s-a sfinţit fiecare stâncă, fiecare peşteră, fiecare piatră, pentru că aici o mulţime de cuvioşi ascetici şi martiri s-au rugat şi s-au îndumnezeit pe stâncile şi văile acestui loc. Cuvântul „meteora” înseamnă în limba greacă „suspendat în aer” şi se referă la mănăstirile seculare, ridicate pe rocile abrupte ale munţilor de mari oameni ai Bisericii.

Mai întâi am ajuns la „Marea Meteoră”, cu hramul Schimbarea la Faţă, unde se poate admira arta bizantină care uimeşte prin grandoare, bogăţie şi frumuseţe. Se spune că Sfântul Athanasie, fondatorul Mănăstirii Transfigurării, a numit roca de bază a primei mănăstiri „Meteora”, dând astfel origine termenului de Meteora, care se păstrează până astăzi. Aici am cântat mai multe cântări religioase şi ne-am închinat la moaştele fondatorului mănăstirii şi la alte locuri sfinte.

Cu un pic de efort ne-am îndreptat spre Mănăstirea Sfântul Ştefan unde ne-am inchinat la moastele sfantului Haralambie, una din cele mai mici mănăstiri din cele ce se pot vizita. Se spune că pietrele necesare construcţiei ei au fost aduse aici cu scripeţi originali şi plase gigantice din cânepă toarsă timp de 21 de ani si a fost construita in doar 40 de zile. În acest loc binecuvântat de Dumnezeu ne-am odihnit şi am cântat câteva cântări în cinstea Învierii Mântuitorului Hristos. Răcoarea bisericii, liniştea, pacea pe care ţi le dau acele locuri sunt unice, de aceea simți că ai vrea să nu mai pleci de acolo.

In aceiasi zi ne-am oprit la Manastirea Sfantului Cuvios Dionisie din Olimp si la Manastirea Sfantului Cuvios Efrem Sirul care se afla la poalele Olimpului. Pe urma ne-am indreptat spre Thessalonik unde ne-am inchinat la moastele Sfantului in Biserica Sfântului Dimitrie Izvorâtorul de Mir (26 Octombrie) si la locul unde a fost intemnitat. În aceeaşi biserică se află şi moaştele Sfintei Anisia, care a murit de moarte martirică în timpul lui Maximian (30 Decembrie).

A CINCIA ZI, am plecat spre OURANOPOLI, unde ne-am  imbarcat pentru a face o croazieră  în apropierea Sfântului Munte Athos. Când am ajuns în preajma Mănăstirii Xenofont, părinții atoniți de aici au adus spre închinare, pe vaporul in care ne aflam, o părticică din Lemnul Sfintei Cruci, o mică parte din moaștele Sfinților Apostoli Varnava, Andrei și Filip, ale Sfântului Vasile cel Mare, ale Sfintei Ana, mama Maicii Domnului, o parte din mâna Sfântului Mare Mucenic Gheorghe Purtătorul de Biruință, o parte din mana Sfantului Pantelimon  și o parte din mana Sfântei Mare Muceniță Marina.

De aici, ne-am îndreptat spre Mănăstirea Sfintei Cuvioase Teodora din Tesalonic, unde ne-am închinat la moaștele Sfintei și ale Cuviosului David. Apoi, am plecat la Catedrala Sfânta Sofia, care adăpostește moaștele Sfântului Ierarh Vasile Mărturisitorul. Iar în Biserica Mitropolitană ne-am închinat la moaștele Sfântului Ierarh Grigore Palama, al doilea patron al orașului  ierarh și mare teolog al Tesalonicului din sec. al XIV-lea.

Ii multumim doamnei preotese Carmen Ana Maria Voicescu, care a fost foarte atenta ca timpul petrecut pe teritorul Greciei sa fie o călătorie binecuvântată de prezența sfinților, de miresmele lor, de comuniunea cu ei prin acatistele pe care le-am citit și prin dragostea cea întru Hristos.

Mulțumim  Preasfințitului nostru Părinte Episcop Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, căci binecuvintează asemenea pelerinaje.

Slavă lui Dumnezeu pentru toate.