PELERINAJUL PAROHIEI "SFÂNTA MUCENIȚĂ LUCIA" - FIRENZE 2 ÎN GRECIA

În perioada 25-30 septembrie 2023, Parohia "Sfânta Muceniță Lucia" - Firenze 2 a organizat cu binecuvântare arhierească un pelerinaj în Grecia prin Centrul de Pelerinaje "Sfinții Apostoli Petru și Pavel" al Episcopiei Orodoxe Române a Italiei.

În prima zi, după sosirea în Tesalonic, pelerinajul a început cu Basilica Sfântului Mare Mucenic Dimitrie izvorâtorul de Mir, primul ocrotitor al Tesalonicului, unde cei 41 de pelerini au cinstit prin închinare Sfintele sale Moaște, precum și ale Sfintei Mucenițe Anisia și Sfântului Ierarh Grigorie Kalidis. A urmat Catedrala Sfânta Sofia și cinstirea Moaștelor Sfântului Ierarh Vasile Mărturisitorul, apoi biserica mitropolitană care păstrează Sfintele Moaște ale Sfântului Ierarh Grigorie Palama, cel de-al doilea ocrotitor al orașului Tesalonic. Spre seară, s-a ajuns la mănăstirile Sfânta Cuvioasă  Teodora și Vlataton, unde Sfântul Apostol Pavel le-a vorbit tesalonicenilor despre Mântuitorul Hristos.

În a doua zi, din portul Uranopolis s-a plecat cu vaporul în croazieră în jurul Sfântului Munte Athos, iar la întoarcere s-a poposit la Mănăstirea Sfântului Ioan Teologul din Suroti, care adăpostește Moaștele Sfântului Arsenie Capadocianul și mormântul Sfântului Cuvios Paisie Aghioritul. Spre seară s-a ajuns la Mănăstirea Sfântului Cuvios Dionisie din Olimp, care păstrează Sfintele Moaște a peste 70 de sfinți precum și o farfurie pentru Litie donată de Domnitorul român Ștefan cel Mare și Sfânt.

A treia zi, pelerinii au ajuns la două dintre cele șase mănăstiri din Meteore unde, la Mănăstirea Varlaam s-au închinat și la un fragment din Sfânta Cruce a Mântuitorului, iar la Mănăstirea Sfântului Arhidiacon Ștefan și Sfântului Cuvios și Mucenic Haralambie, s-au înălțat rugăciuni având de față capul Sfântului Haralambie. Spre seară s-a poposit la Mănăstirea Kato Xenia care adăpostește o icoană făcătoare de minuni a Maicii Domnului venită pe mare in perioada iconoclastă, o mică parte din brâul Maicii Domnului și din moaștele Sfintei Ana, mama Maicii Domnului, care mijlocesc închinătorilor, mai ales familiilor care nu pot avea copii.

În a patra zi, s-a mers la cea mai veche mânăstire din Grecia, Mega Spileo (Marea Peșteră) care are icoana făcătoare de minuni a Maicii Domnului pictată de Sfântul Evanghelist Luca în anul 61 și binecuvântată de însăși Maica Domnului. Muzeul mănăstirii adăpostește și o cruce care conține o mică parte din Sfânta Cruce a Mântuitorului. S-a ajuns apoi la Catedrala Sfântului Apostol Andrei din Patras, cea mai mare biserică din Grecia, unde s-au cinstit capul Sfântului Apostol Andrei și o parte din crucea acestuia. Pelerinii au urcat apoi la Mănăstirea Sfântului Cuvios Patapie din Loutrachi care păstrează moaștele sfântului precum și capul Sfintei Ipomoni, mama ultimului împărat bizantin Constantin al XI-lea Paleologul.

În a cincea zi, s-a ajuns în insula Eghina, s-a participat la Sfânta Liturghie în biserica Sfântului Ierarh Nectarie, s-a cinstit capul și mâna sfântului și s-a vizitat chilia acestuia care păstrează documente, icoane, mobilier și obiecte personale.

Apoi s-a ajuns în insula Evia, la biserica închinată Maicii Domnului Faneromeni, unde Maica Domnului s-a arătat la 8 fetițe care se jucau în acel loc și le-a transmis mesajul de a se ridica un locaș de închinare. De asemenea, într-o altă biserică închinată Maicii Domnului numită Makrimali, s-au făcut rugăciuni către Sfântul Ierarh Taumaturg Partenie și Sfânta Mare Muceniță Paraschevi Romana, ale căror moaște se află în biserică. Seara s-a ajuns la biserica închinată Sfântului Ioan Rusu, unde s-au cinstit sfintele sale moaște și s-a participat la slujba Vecerniei.

În ultima zi a pelerinajului, s-a paricipat dimineața la Sfânta Liturghie în biserica Sfântului Ioan Rusul, apoi s-a mers la Mănăstirea Sfântului Cuvios David și în cele din urmă la Mănăstirea care păstrează moaștele întregi ale Sfântului Mucenic Efem cel Nou. Pelerinajul s-a încheiat seara în Atena, la Acropole unde în Areopag Sfântul Apostol Pavel, în urmă cu aproape 2000 de ani, le-a vorbit atenienilor despre Mântuitorul Iisus Hristos.

 

Cu rugăciunile Maicii Domnului și ale tuturor Sfinților Săi, Domnul să călăuzească pelerinajul nostru prin această lume către veșnicie!

 

Pr. Paroh Ioan Trandafir Bobîrnea