Pelerinaj în Țara Sfântă- Parohia Carrara

 În perioada 14-21 septembrie 2023, un număr de 34 credincioşi însoţiţi de Pc. Pr. Armand Bratu, au efectuat un pelerinaj de o săptămână în Țara Sfântă,  prilej cu care au fost vizitate cele mai importante locuri unde și-a desfășurat activitatea Mântuitorul Iisus Hristos, începând cu locul Bunei Vestiri și până la Mormântul Sfânt și Biserica Învierii.

Grupul pelerinilor a cuprins credincioși de toate vârstele, începând cu tineri, studenți, adulți, până la pruncul cu cea mai mică vârstă, 11 luni și o fetița de 4 ani. La fiecare popas duhovnicesc s-au spus rugăciuni, s-au cântat pricesne, s-au citit pericope evanghelice și Acatistul Domnului Iisus Hristos, Acatistul Nașterii Domnului și a Sfântului Ioan Iacob Românul. Iată pe scurt programul pelerinajului nostru:

Vineri: intrăm pe Poarta Sfântului Ștefan, și facem Via Dolorosa cu Pretoriul, Calea Crucii, Biserica Sfântul Mormânt, Piatra ungerii. De aici plecăm spre Patriarhia Ierusalimului unde avem o întalnire cu Patriarhul Teofil al III-lea și comunitățile din Bisericile Română, Bulgară, Ucrainiană și Rusă. Patriarhul ne-a vorbit despre importanța Jertfei si Învierii Domnului Iisus Hristos, despre importanța orașului Ierusalim din punct de vedere biblic, istoric si social. La final ne-a urat să ne bucurăm de roadele acestui Pelerinaj în Țara Sfântă.Revenim la Biserica Sfântului Mormânt unde vizitam Golgota si Sfântul Mormânt. Vizităm Zidul Plangerii, apoi plecăm spre Muntele Sion si Ein Karem. Din autocar vedem Muzeul Holocaustului al doilea ca și importanță pentru evrei după Zidul Plângerii. Orașul se aseamănă cu orașul Brașov și este locul nașterii Sfântului Ioan Botezătorul și locul izvorului unde Maica Domnului o întâlnește pe Elisabeta, când ambele erau însărcinate.

Sâmbătă: Plecăm spre Mănăstirea Sfântul Sava și Mănăstirea Sfântului Teodosie, Câmpul Păstorilor. Apoi vizităm Biserica Nașterii din Betleem, Biserica Grotei de lapte, Biserica Sfânta Ecaterina din Alexandria, unde a trait Fericitul Ieronim care a tradus din ebraică în latină, Cartea Bibliei numită Vulgata.

Duminică: Participăm după miezul nopții la Sfânta Liturghie cu trei mitropoliti: Teofan al Ierusalimului,  Varsanufie de Sankt Petersburg, Antonie din Serbia.

În cursul aceleiași zile vizităm, Mormântul lui Lazăr din Betania, o mănăstire din Betania, Așezământul românesc din Ierusalim și Biserica Sfintei Cruci. Biserica din Sion unde era casa Sfântului Ioan Evanghelistul și unde Maica Domnului a adormit. Foișorul unde au avut loc Cina cea de Taina, spălarea picioarelor ucenicilor și arătarea Domnului dupa Înviere prin ușile încuiate. Apoi vizităm Mormântul lui David.

Luni: Vizităm orașul Haifa, Gradinile Bahai, Nazaret unde vizitam Biserica cu Izvorul Maicii Domnului unde a primit vestea Nașterii Pruncului Iisus, Cana Galielii biserica cu cele două vase din piatră. Apoi plecăm spre Muntele Taborului și Lacul Galileia și facem oplimbare cu vaporul pe Marea Galileii, după care vizităm Capernaumul și ne închinăm la biserica Sfinții Apostoli Petru și Pavel.

Marti: Mănăstirea aflării capului Sfântului Ioan Botezatorul; Mănăstirea Sfintei Pelaghia, Biserica Plângerii Domnului, Biserica Sfintei Maria Magdalena, Biserica Agoniei și locul unde Domnul a fost arestat.

Vizitam Biserica Sfântului Mormânt, Biserica Sfântului Ștefan unde el a fost omorât cu pietre, Mormântul Maicii Domnului cu Icoana făcătoare de minuni Ierusalimitisa și locul unde Domnul Iisus se întâlnea și se ruga cu Apostolii.

Miercuri

Vizitam Mănăstirea Sfântul Gheorghe Hozevitul unde a trăit Sfântul Ioan Iacob Hozevitul(23 iulie 1913-5 august 1960), ne închinăm la Sfintele Moaște și citim Acatistul Sfântului Ioan Iacob de la Hozeva. Ne închinam la cele două peșteri. Apoi plecăm spre Râul Iordan și Ierihon,unde vizitam platoul de unde se vede Muntele Carantaniei, Așezământul românesc de la Ierihon, Dudul lui Zaheu și biserica, iar la final poposim la Marea Moartă.

Joi

Lod unde vizitam biserica cu locul pătimirii și înmormântării Sfântului Mare Gheorghe.Arimateia( Ramla) Biserica unde a fost casa lui Iosif din Arimateea construită între anii 660-680.

Ajungem în localitatea Yaho unde s-a aflat casa lui Simon Tabacarul. Aici a avut loc învierea Tavitei, iar în altar se păstrează un stâlp care arată locul unde a fost înviată Tavita. În biserica construită pe malul Mării Mediterane slujesc preoți ortodocși aparținând celor trei comunități: române, arabe și ucrainiene.

Pentru reușita acestui frumos pelerinaj vreau să aduc mulțumirile mele  Preasfințitului Părinte Episcop Siluan al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, Doamnei Aurelia Dringo responsabila Centrului de Pelerinaje, Doamnei Mihaela-Alina, ghidul nostru care ne întâmpina la începutul fiecărei zile de pelerinaj cu apelativul “oameni frumoși la chip, la gând și la cuvânt” de la care am învățat că “Pelerinajul poartă în el căutarea sfinţeniei şi fiorul rugăciunii” și nu în ultimul rând șoferului Suhel,  un om cu un suflet mare .

Preot Armand Bratu