În  perioada 22-27 august 2022, un grup de 34 de  creștini , au călcat pe urmele sfinților din Grecia.

Când străbați Grecia te întâlnești cu insule mai mari sau mai mici, în care s-au păstrat mănăstiri cu o veche tradiție în ceea ce privește multa credință și evlavie a monahilor, în care prezența și binecuvântarea Domnului Iisus Hristos și a Maicii Domnului sunt întărite de moaștele sfinților, aduse din alte părți, sau ale celor care au slujit în aceste mănăstiri, și au rămas, prin sfințenie, până astăzi moșteniri de preț în interiorul mănăstirii.

Luni, 22 august. Primul popas a fost la Nea Makri, o mănăstire celebră, foarte cunoscută creștinilor, datorită minunilor înfăptuite de Sfântul Efrem cel Nou. Ne-am închinat la Moaștele Sfântului Efrem, la mormântul Sfântului și în fața  Paraclisului unde Sfântul Efrem a fost răstignit cu capul în jos.

Marți, 23 august. Am ajuns  în Insula Eghina, una dintre cele mai cunoscute și căutate insule de către pelerini, datorită minunilor de vindecare săvârșite de Dumnezeu, prin intermediul slujitorului său, Sfântul Mare Tămăduitor Nectarie. Aici ne-am închinat la capul Sfântului, la biserica unde a slujit și am vizitat chilia unde a locuit. Am revenit în Portul Pireu, unde ne-am îmbarcat în vaporul care ne-a dus  spre Insula Kalymnos.

Miercuri, 24 august. Am vizitat Mănăstirea Sfintei Mare Mucenițe Ecaterina, care adăpostește o mică parte din moaștele Sfintei, apoi Mănăstirea Sfântului Sava cel Nou, ucenic al Sfântului Nectarie, unde ne-am închinat la moaștele Sfântului, biserica cea nouă a mănăstirii și chilia Sfântului. La coborâre am vizitat Muzeul Casei Kalimneicei, unde am afla detalii legate de scufundarea în mare a localnicilor, pentru procurarea de bureți naturali din adâcul mării. Apoi am plecat să vizităm o biserică paleocreștină. De aici, am plecat spre Vathi, unde am vizitat trei biserici. Am rămas impresionat de Părintele Paroh Mihail, care ne-a fost gazdă. Ne-a servit cu struguri, apă rece, smochine și ne-a rugat să mai revenim în Parohia unde dânsul slujește.

Joi, 25 august. Am ajuns în Insula Patmos, unde ne-am închinat la Peștera Apocalipsei și la Mănăstirea  Sfântului Ioan Teologul, ctitorită de Sfântul Hristodulos la anul 1088 cu sprijinul Împăratului bizantin Alexie I Comneanul. Ne-am închinat la Icoana Făcătoare de minuni a Sfântului Ioan Teologul, la moaștele  întregi ale Sfântului Hristodulos, la capul Sfântului Apostol Toma, la creștetul Sfântului Apostol Filip și la lanțurile cu care a fost adus Sfântul Ioan Evanghelistul în Insula Patmos, pe care romanii au folosit-o ca loc de exil pentru creștini. Am mers apoi la Mănăstirea Izvorul Tămăduirii unde se păstrează o Icoană făcătoare de minuni a Maicii Domnului cu trei ochi,  și ne-am închinat la moaștele Sfinților Elefterie, Partenie și Amfilohie, ucenic al Sfântului Nectarie și ale altor Sfinți. Această mănăstire este cea mai veche din Insula Patmos. În port am vizitat Baptisteriul Sfântului Ioan Evanghelistul, apoi am mers la o mănăstire în care se află Icoana făcătoare de minuni a Maicii Domnului Bucuria tuturor și ne-am închinat la capul unui călugăr îmbunătățit pe nume Dositei.

Vineri, 26 august. Am călătorit toată noptea cu vaporul spre Portul Pireu, apoi am plecat spre Mănăstirea Mega Spileo, considerată cea mai veche mănăstire din Grecia. Aici ne-am închinat la Icoana Făcătoare de minuni a Maicii Domnului, binecuvântată de Maica Domnului, realizată din ceară și mastic și pictată  cu culori vegetale de Sfântul Apostol și Evaghelist Luca.  De asemenea, ne-am închinat la moaștele a peste 70 de Sfinți, Sfinții fondatori Simeon și Teodor, Sfânta Eufrosina care a găsit icoana în peșteră, Sfânta Varvara, Sfinții Teodori, Sfânta Parascheva, Trifon, Sfântul Mare Mucenic Gheorghe și a altor Sfinți, peste 70. Am plecat spre Patras, unde ne-am închinat la Crucea în formă de X și la capul Sfântului Apostol Andrei. Catedrala este considerată cea mai mare biserică din Grecia. Am luat vaporul și am plecat spre Insula Kefalonia unde ne-am închinat la două Icoane făcătoare de minuni: Maica Domnului cu crinii și Maica Domnului cu șerpii.

Sâmbătă, 27 august.  La Sărbătoarea Sfântului Fanurie, am participat la Sfânta Liturghie, apoi ne-am închinat la moaștele Sfântului Gherasim din Kefalonia și la locul unde el s-a nevoit. Am mers apoi în Insula Kerkyra (Corfu), unde ne-am închinat la moaștele Sfântului Ierarh Spiridon, iar apoi am mers la biserica unde se află moaștele Sfintei Împărătese Teodora.

Harul și binecuvântarea Sfinților sunt simțite din belșug de toți credincioșii pelerini care, cu timp și fără timp, cu venituri adesea modeste, se nevoiesc să străbată drumul cu avionul, cu autocarul și vaporul ca să ajungă la Sfinții făcători de minuni, spre a primi ajutorul de la care au atâta nevoie.

Mulțumim lui Dumnezeu, Maicii Domnului și Sfinților care s-au proslăvit pe pământul Greciei, care ne-au primit, ne-au mângâiat și ne-au ascultat rugăciunile, dar și celor care s-au ostenit să ne organizeze acest pelerinaj, doamnei preotese Aurelia precum și doamnei preotese Carmen.

Slavă lui Dumnezeu pentru toate!

 

A consemnat Pr. Armand Bratu