“Mergând, învăţaţi toate neamurile, botezându-le în numele Tatălui şi al Fiului şi al Sfântului Duh.”

Episcopia Ortodoxă Română a Italiei

Centrul de Pelerinaje Sfinții Apostoli Petru și Pavel

Emoții și cugetări din pelerinajul în Grecia, al mirenilor Parohiei din Carrara, 1-7  iulie  2018

 

La câteva zile de la întoarcerea din Grecia, încerc să exprim propriile simțăminte.Sunt încă nedumerită, credeam în bucuria reîntoarcerii dar constat nostalgia locurilor abia lăsate.

Am plecat de la Carrara un grup eterogen de 44 de persoane, începînd cu minunata Elena, de numai 5 luni, cu cei  mici, de 3 și 4 ani,  cu adolescenți, cu  tineri, cu cei maturi, cu cei deja ajunși mai departe pe strada vieții, cu suflete încă singure și cu familii reunite. Am început împreună să parcurgem o frumoasă distanță din viața noastră în comun, pe 1 iulie . La început eram înfricoșată, grupul nostru este cizelat cu numeroase  greutăți și dureri, plecînd de la persoana operată de cîteva zile, cel cu două transplanturi și poate în așteptarea unuia nou, de persoanele bolnave atât sufletește cât și trupește. Cadru bogat de dubii, la început, însă îmbogățit de împliniri la încheierea pelerinajului. Un parcurs minunat pe meleagurile Greciei, cu un program bogat de locuri și mărturii sfinte, pregătit de Părintele nostru duhovnic, Armand Bratu, și dezvăluit cu o  umanitate și o competență imensă de doamna preoteasă Carmen Voicescu, ghida noastră neprețuită. Pe parcursul pelerinajului am încercat o întreagă gamă de sentimente, pozitive și negative, dar într-un sfârșit am înțeles și simțit gratitudine către fiecare persoană întâlnită și am învățat ceva de la fiecare, în această călătorie. .

În plus, înfricoșarea începutului s-a transformat într-o neașteptată certitudine că nu înțelegem pe deplin măreția dragostei lui Dumnezeu, că într-adevăr suntem însoțiți permanent de  Sfinți, de Maica Domnului și de Dumnezeu în viața noastră, oriunde, chiar dacă nu realizăm.

Doamna Preoteasă Carmen ne-a numit o familie, pe bună dreptate, fiindcă noi suntem o familie, la Parohia Carrara, Părintele Armand este farul nostru, care ne îndrumă și ne ocrotește permanent în vijelia vieții noastre,  iar doamna preoteasă Elena este un exemplu minunat de mamă, de bunătate și generozitate. În aceste condiții, nu putem decât să urmăm exemplul dânșilor și să facem cum putem mai bine ceea ce știm, pentru a lăsa o urmă în cei pe care îi întâlnim și în ceea ce facem. Ne-am închinat la nenumărate moaște, am vizitat locuri și mânăstiri rupte din Rai, ne-am încărcat de bucuria uniunii noastre, am împărtășit experiențe înălțătoare, ne-am cunoscut și ne-am apropiat ulterior, am făcut proiecte pentru viitor,  ne-am îmbogățit din înțelepciunea Sfinților, din harul Părinților întâlniți și am învățat că frugalitatea este o mare virtute de urmat. Am descoperit cu  bucurie uniunea tinerilor și copiilor din parohia noastră, care ne încântă prin jocurile lor, jocuri care le-au dat și lor o lecție, făcându-i să înțeleagă că trebuie să fie atenți să nu facă rău altora când ei se bucură. .

Deci, la întoarcere, pe 7 iulie, aterizând pe Aeroportul din Ciampino, nu am putut să-mi frînez gîndul care zbura la câțiva kilometri distanță de sediul Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei și mai ales la Preasfințitul  Siluan, care ne-a  însoțit în Grecia prin amintirile doamnei Carmen,  dar care ne și lipsește, neîntâlnindu-l de prea mult timp, însă noi îi mulțumim fiindcă simțim prezența Sa în tot ceea ce primim duhovnicește.

Observ că în puțin timp, deja vârtejul amintirilor încep să se cristalizeze și timpul va dărui ulterioare  bucurii, fiindcă durerea nu are memorie însă bucuria este eternă.

Mulțumesc din suflet tuturor celor care au contribuit la realizarea acestui minunat pelerinaj și celor care pe parcurs ne-au ajutat să rezolvam imprevizibilul, în numele tuturor participanților.

Slavă Ție Doamne Iisuse Hristoase și ție Preacinstita noastră Maica Domnului pentru toate  bucuriile și darurile primite în acest neuitat pelerinaj! Iertați-ne toate păcatele și greșelele noastre și ne ajutați să devenim vrednicii Voștri slujitori și să devenim demni de infinita Voastră dragoste ! Amin ! 

 

Alexandra Avram Moretto