“Mergând, învăţaţi toate neamurile, botezându-le în numele Tatălui şi al Fiului şi al Sfântului Duh.”

Episcopia Ortodoxă Română a Italiei

Centrul de Pelerinaje Sfinții Apostoli Petru și Pavel

Propuneri de pelerinaje

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Siluan, Centrul de Pelerinaje “Sfinții Apostoli Petru și Pavel” al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei propune parohiilor ortodoxe române de pe teritoriul Italiei, următoarele:

 

1. Cu ocazia Anului Omagial al Unității de Credință și de Neam și a Anului Comemorativ al Făuritorilor Marii Uniri din 1918

- Pelerinaje la Alba Iulia (obiective posibile: Catedrala Reîntregirii Neamului, Muzeul Național al Unirii, Cetatea istorică a Alba Iuliei, Mănăstirea Râmeț, Monumentul eroilor de la Aiud, Mormântul Pr. Arsenie Boca de la Prislop, Sarmisegetuza Regia, Monumentul lui Mihai Viteazul de la Turda)

 

2. Pelerinaje la mănăstirile de tradiție și obiectivele istorice din Moldova și Bucovina: Mănăstirea Putna, Mănăstirea Sucevița, Mănăstirea Moldovița, Mănăstirea Humor, Mănăstirea Voroneț, Mănăstirea Bogdana, Mănăstirea Dragomirna, Muzeul Unirii 1918 din Iași, Catedrala Mitropolitană din Iași, Mănăstiea Sfinții Trei Ierarhi, Mănăstirea Hadâmbu.

 

3. Având în vedere contribuția semnificativă pe care credincioșii parohiilor din cuprinsul Episcopiei Italiei au avut-o la zidirea Catedralei Mântuirii Neamului, devenind astfel ctitori ai acesteia, propunem organizarea de pelerinaje, după cum urmează:

 

duminică 25 noiembrie 2018 - participare la Slujba de Sfințire a Catedralei Mântuirii Neamului și la Sfânta Liturghie, oficiate de un sobor de arhierei, în frunte cu Preafericitul Părinte Patriarh Bartolomeu, al Patriarhiei Ecumenice de la Constantinopol;

vineri 30 noiembrie 2018 - Sf. Apostol Andrei, ocrotitorul României - participare la Sfânta Liturghie prilejuită de sărbătorirea primului hram al Catedralei Mântuirii Neamului.