“Mergând, învăţaţi toate neamurile, botezându-le în numele Tatălui şi al Fiului şi al Sfântului Duh.”

Episcopia Ortodoxă Română a Italiei

Centrul de Pelerinaje Sfinții Apostoli Petru și Pavel

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Siluan, în ziua de 20 mai, o parte din credincioșii parohiei Sfântul Ierarh Grigorie Palama din Como, tineri Nepsis senior și junior însoțiți și de creștini, au mers în pelerinaj la Loreto. Aici, în încăperea care găzduiește „Casa Maicii Domnului” ne-am rugat citind „Acatistul Maicii Domnului, sporirea minții”; apoi, fiecare a adăugat rugăciuni și cereri personale, în funcție de nevoia sa.

Pelerinajul a continuat cu vizitarea Peșterii de la Frasassi, unde am avut marea uimire de a înțelege cât de mare este arta Creatorului suprem, căci am priceput că minunile naturii ne vorbesc despre înțelepciunea lui Dumnezeu. Stalactitele și stalagmitele deosebite împreună cu explicațiile care ni s-au dat au umplut de frumos sufletele noastre.

Pentru aceasta recomandăm tuturor să refacă itinerarul nostru, căci așa putem așeza împreună aspectul religios al vieții cu cel al naturii. Slăvit să fie Domnul pentru toate.