“Mergând, învăţaţi toate neamurile, botezându-le în numele Tatălui şi al Fiului şi al Sfântului Duh.”

Episcopia Ortodoxă Română a Italiei

Centrul de Pelerinaje Sfinții Apostoli Petru și Pavel

Mulțumim Bunului Dumnezeu, Maicii Domnului şi tuturor sfinților dar şi Departamentului Pelerinaje în special Doamnelor preotese Aurelia Dringo şi Carmen Voicescu - ghidul nostru- care au făcut posibil şi frumos pelerinajul Parohiei din Cremona. 

Pelerinajul a avut loc în a doua decadă a lunii mai şi a cuprins croaziera în jurul Sf. Munte Athos, Tesalonic cu marii săi sfinți: Dimitrie , Grigore Palama, David, Teodora, Paisie apoi complexul Meteore , Patras cu sf. Andrei, Eghina cu sf. Nectarie, Nea Makri cu sf

 Efrem cel nou, Evvia cu sf. Ioan Rusul , David dar şi Corfu cu Sf. Spiridon şi Teodora. 

Ne-am mai închinat şi la moaştele sf. Paraschevi dar şi la alţi sfinţi.

Mulțumim lui Dumnezeu pentru toate.