“Mergând, învăţaţi toate neamurile, botezându-le în numele Tatălui şi al Fiului şi al Sfântului Duh.”

Episcopia Ortodoxă Română a Italiei

Centrul de Pelerinaje Sfinții Apostoli Petru și Pavel

În perioada 08-13 mai 2017 un grup de paisprezece pelerini din Carrara și împrejurimi  au efectuat un pelerinaj la Sfântul Munte Athos. Dintre obiectivele vizitate amintim:

Tesalonic: biserica Sfântului Dimitrie în care se păstrează trei sfinte moaște: Sfântul Dimitrie Izvorâtorul de Mir, Sfânta Muceniță Anisia și Sfântul Grigorie din Creta. 

Athos: Mănăstirea Dochiaru, Mănăstirea Xenofont, Mănăstirea Sfântul Pantelimon, Mănăstirea Xiropotamu, Mănăstirea Vatoped, Schitul Sfântul Ipatie, Chilia românească Adormirea Maicii Domnului de la Lacu, Catolikonul de la Lacu, Schitul Sfântului Prooroc Ilie, Schitul Sfântul Andrei și Școala Atoniada (biserica, atelierul de pictură, trapeza care este împodobită cu icoanele pictate de elevii acestei școli) Mănăstirea Cutlumuș, capitala Kareias,biserica de la Protaton, Mănăstirea Stavronikita, Mănăstirea Iviron, Aghiasma Sfântului Atanasie, Marea Lavră, Schitul Prodromul, Peștera Sfântului Atanasie, Refugiul de la cota 1500 m,Vârful Atonului (2033 m) și Schitul Sfânta Ana.

 Pentru reușita acestui frumos pelerinaj vreau să aduc mulțumirile mele  Preasfințitului Părinte Episcop Siluan al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, Doamnei Aurelia Dringo responsabila Centrului de Pelerinaje, Domnului Mihail Urdea ghidul nostru și Părintelui Andrei, călăuza noastră spre Vârful Atonului.

Preot Armand Bratu