“Mergând, învăţaţi toate neamurile, botezându-le în numele Tatălui şi al Fiului şi al Sfântului Duh.”

Episcopia Ortodoxă Română a Italiei

Centrul de Pelerinaje Sfinții Apostoli Petru și Pavel

Cu ajutorul lui Dumnezeu și cu Binecuvântarea Preasfințitului nostru Părinte Episcop Siluan, la cererea parohiei Ortodoxe Române  a Italiei ”Sfântul Mare Mucenic Gheorghe Purtătorul de Biruință” din localitatea Milano Sud-Rozzano a fost organizat pentru prima dată un pelerinaj în Țara Sfântă pe perioada 29 martie - 5 aprilie 2017, la care au participat  40 de persoane.

A fost o săptămână plină de emoții sufletești, minunată și de neuitat. Pe parcursul acestor zile am fost însoțiți de părintele Roman și de către Mustafa, care ne-au  povestit despre istoria și însemnătatea acelor locuri sfinte.

Am fost găzduiți în această perioadă la Așezământul Românesc de maici din Ierihon. Și aici ne-am simțit foarte bine, ca acasă. La sfârșitul pelerinajului maica stareță ne-a dăruit pentru parohia noastră spre rugăciune și ca amintire o frumoasă icoană a Maicii Domnului care se numește ”Betleemița”,

Aducem mulțumiri din partea întregului grup, în primul rând Preasfințitului că binecuvântează asemenea pelerinaje. La fel mulțumim foarte mult Centrului de Pelerinaje a episcopiei noastre și îndeosebi doamnei preotese Aurelia Dringo pentru buna organizare a pelerinajului.

Cu mulțumire și respect preotul paroh Dimitrie Botlung, împreună cu grupul de pelerini din  Milano Sud - Rozzano.