“Mergând, învăţaţi toate neamurile, botezându-le în numele Tatălui şi al Fiului şi al Sfântului Duh.”

Episcopia Ortodoxă Română a Italiei

Centrul de Pelerinaje Sfinții Apostoli Petru și Pavel

În perioada 01-6 mai 2017 un grup de șase preoți și șapte credincioși din Toscana-Italia  au efectuat un pelerinaj la Sfântul Munte Athos. Dintre obiectivele vizitate amintim:

Athos: Mănăstirea Dochiaru, Mănăstirea Xenofont, Mănăstirea Sfântul Pantelimon,  Mănăstirea Vatoped, Schitul Sfântul Ipatie, Chilia Colciu, Chilia Părintelui Gherasim, Chilia Sfântul Tihon de Zadonsk, Schitul Sfântul Proroc Ilie, Mănăstirea Pantocrator, capitala Kareias, Mănăstirea Iviron, Aghiasma Sfântului Atanasie, Marea Lavră, Schitul Prodromul, Refugiul de la cota 1500 m,Vârful Atonului (2033 m) și Insula Ammoulliani.

 Sfântul Munte e locul minunilor din trecut și de azi. Fiecare bucată de pământ pe care calci, orice colț de stâncă, orice pârâu, fiecare peșteră își are istorioara ei, a fost sfințită de vreun moment miraculos, e iluminată de-un înțeles mai interior. Acolo au fuzionat cerul cu pământul, acolo s-a realizat ca o arvună idealul spre care tinde creștinismul în viața de dincolo. Oamenii de acolo trăiesc în eternitate, în Dumnezeu.

Pentru reușita acestui frumos pelerinaj vreau să aduc mulțumirile mele  Preasfințitului Părinte Episcop Siluan al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, Doamnei Aurelia Dringo responsabila Centrului de Pelerinaje, Domnului Mihail Urdea ghidul nostru și Părintelui Andrei, călăuza noastră spre Vârful Atonului.

Preot Armand Bratu