“Mergând, învăţaţi toate neamurile, botezându-le în numele Tatălui şi al Fiului şi al Sfântului Duh.”

Episcopia Ortodoxă Română a Italiei

Centrul de Pelerinaje Sfinții Apostoli Petru și Pavel

Cu binecuvântarea PS Siluan al Italiei, în data de 18 aprilie, a treia zi de Paști, un grup de credincioși din Parohia ”Sfântul Ierarh Andrei Șaguna” - Romano di Lombardia s-a aflat în pelerinaj la Venezia.

Deși condițiile meteo au fost destul de potrivnice, cu vânt și ploaie pe parcursul întregii zile, bucuria închinării la moaștele sfinților care odihnesc pe acele meleaguri, precum și satisfacția vizitării  insulelor Murano, Burano și Torcello au adus mângâiere grupului de pelerini.

Astfel ne-am închinat moaștelor Sfântului Ioan cel Milostiv, Sfintei Varvara, Sfântului Policarp al Smirnei, Sfântului Sava, Sfântului Zaharia, tatăl Sfântului Ioan Botezătorul, moaștelor Sfântului Apostol și Evanghelist Marcu, iar la biserica grecească am sărutat părticele din mâna dreaptă a Sfântului Vasile cel Mare și de la Sfântul Mare Mucenic Gheorghe.

Întâlnirea cu sfinții lui Dumnezeu și cu picturile în mozaic ce respectă tradiția Bisericii Răsăritene ne-au făcut să ne simțim pentru o clipă ca acasă, în bisericile noastre dragi, iar frumusețea Veneziei și a insulelor ne-a făcut să dăm slavă lui Dumnezeu că a binevoit să ajungem acolo!