“Mergând, învăţaţi toate neamurile, botezându-le în numele Tatălui şi al Fiului şi al Sfântului Duh.”

Episcopia Ortodoxă Română a Italiei

Centrul de Pelerinaje Sfinții Apostoli Petru și Pavel

În perioada 13-20 martie un grup de 44 de pelerini din parohia „Sfântul Cuvios Paisie de la Neamț” din Livorno și „Sfântul Proroc Isaia” din Viareggio au lăsat deoparte grijile vieții și au devenit pentru șapte zile pelerini în Țara Sfântă.

Alături de părintele Ciprian Calfa, de părintele Andrei Vizitiu și de pelerini a fost părintele David Pristavu care ne-a ajutat să descoperim frumusețile locurilor sfinte și încărcătura lor duhovnicească.

Printre locurile vizitate se numără: Ierusalim, Bethleem, Nazareth, Galileeia, Asezămintele Românești din Țara Sfântă, Marea Moartă, Samaria și foarte multe mănăstiri. Pelerinii s-au închinat la locul nașterii Domnului Iisus Hristos, la locul unde a crescut, unde a preschimbat apa în vin, unde a rostit Fericirile și ne-a învățat rugăciunea „Tatăl Nostru”, locurile unde a pătimit, unde a fost răstignit și apoi a înviat, la locurile unde S-a arătat apostolilor și locul unde S-a înălțat la cer.

Ca semn al binecuvântării lui Dumnezeu revărsate peste pelerinii celor două parohii, s-au primit daruri cu o încărcătură duhovnicească deosebită: părticele din moaștele sfinților mucenici uciși de perși, bucăți din camilafca Sfântului Ioan Iacob Hozevitul și pietricele din mormântul Maicii Domnului.

Mulțumim lui Dumnezeu că ne-a făcut părtași la locurile unde a trait și tuturor celor care s-au implicat în organizarea acestui pelerinaj: PS Părinte Siluan, doamnei Aurelia Dringo, părintelui David Pristavu, Maicii Evghenia și tuturor celor care ne-au „slujit” în toată această perioadă a pelerinajului.