Un pelerinaj la Sfintele Icoane - o fereastră către cer în viața noastră

Un pelerinaj la Sfintele Icoane - o fereastră către cer în viața noastră

 

În anul omagial al Sfintelor Icoane, iconarilor și pictorilor bisericești, Centrul de Pelerinaje „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, rămâne la dispoziția parohiilor pentru organizarea de pelerinaje la locurile de conservare a reprezentărilor iconografice de referință ale Bisericii nedespărțite din primul mileniu creștin, care se află în Italia.
După cum se știe, pământul Italiei găzduiește printre cele mai vechi și mai autentice vestigii de viață și artă creștină, reprezentând pentru toată suflarea creștină un pământ sfânt și binecuvântat, care mărturisește până astăzi despre bogăția și frumusețea credinței noastre.
Locuri precum Monreale (Palermo), Ravenna, Roma și multe altele, își așteaptă noi și noi pelerini, dornici să se bucure duhovnicește din roadele harului revărsat de Domnul asupra Bisericii sale.
Pentru organizarea de pelerinaje la destinațiile de mai sus, părinții parohi sunt rugați să contacteze Centrul de Pelerinaje, prin email, pentru a obține mai multe detalii și programe concrete.

 

Caută

Calendar Ortodox

Vizitatori pe site

Abbiamo 290 visitatori e nessun utente online

Numărul total de vizitatori

216257


Copyright © 2014. All Rights Reserved.

Episcopia Ortodoxă Română a Italiei